Головна » 2017 » Січень » 30 » Оновлення нормативно-правового забезпечення ЗНО
12:33
Оновлення нормативно-правового забезпечення ЗНО

Оновлення нормативно-правового забезпечення ЗНО

За останній місяць відбулося суттєве оновлення нормативно-правового забезпечення ЗНО

1). Постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 1033 внесено зміни до Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1095 “Деякі питання запровадження зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти”.

Зокрема, Порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти доповнено положеннями щодо моніторингу якості освіти, чітко визначено права та обов'язки учасників зовнішнього незалежного оцінювання, повноваження суб'єкта зовнішнього незалежного оцінювання та якості моніторингу освіти на певному освітньому рівні, зокрема, МОН, Українського центру оцінювання якості освіти, повноваження вищих навчальних закладів щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання тощо.

При цьому із тексту вищеназваного Порядку виключено усі положення, які деталізували проведення ЗНО на певному освітньому рівні. З 2017 року порядок проведення ЗНО на відповідному освітньому рівні регулюватиметься окремими нормативними документами.

У зв’язку з цим підготовлено та затверджено наказом МОН України
від 10.01.2017 № 25
Порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (далі – Порядок). Цей Порядок після реєстрації в Міністерстві юстиції України буде нашим головним регламентуючим документом з питань проведення ЗНО.

2). 27 грудня за № 1707/29837 Міністерством юстиції України зареєстрований спільний наказ МОН України та Міністерства охорони здоров’я України від 29.08.2016 № 1027/900 «Деякі питання участі в зовнішньому незалежному оцінюванні та вступних іспитах осіб, які мають певні захворювання та/або патологічні стани, інвалідність».

Наказом затверджено:

– Перелік захворювань та патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання;

– Перелік особливих (спеціальних) умов, що створюються для осіб з особливими освітніми потребами в пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання (далі – Перелік);

– форму медичного висновку про створення особливих (спеціальних) умов для проходження ЗНО (форма № 086-3/о) та порядок її видачі.

Загалом Перелік містить 7 категорій осіб з особливими освітніми потребами та  опис 21 умови, що можуть створюватися в пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання (далі – ПТ).

Особливі (спеціальні) умови, що передбачено для створення в ПТ для осіб з особливими освітніми потребами, умовно можна розділити на дві групи. Це:

1) умови, які створювалися нами в попередні роки, які, як правило, не викликали особливих ускладнень для реалізації (наприклад: виконання сертифікаційної роботи за одним із перших столів аудиторії та/або в аудиторії, що розташовано на першому поверсі; надання учаснику перед початком проведення ЗНО тексту промови інструктора; надання у паперовому вигляді тексту, написання якого передбачено на дошці; надання можливості використання слухового апарата, лупи; дозвіл на присутність в аудиторії перекладача-дактилолога тощо);

2) умови, які ми не створювали у попередні роки, як з причини відсутності нормативних підстав, так і з урахуванням технічних можливостей навчальних закладів (далі – НЗ), тобто з причини відсутності таких умов в НЗ. До цієї групи умов можна віднести:

– надання додаткового часу (до 30 хвилин) окремим категоріям осіб;

– надання можливості супроводжуючій особі допомогти учаснику ЗНО зайняти робоче місце в аудиторії та вийти з ПТ;

– можливість присутності в аудиторії лікаря-спеціаліста (відповідно до діагнозу);

– наявність в ПТ зовнішніх сходів і пандусів, обладнаних поручнями та туалету, обладнаного універсальною кабіною, доступною для осіб, які пересуваються на колісних кріслах;

– виконання сертифікаційної роботи за столом, приданим для письма на інвалідному візку тощо.

Звертаємо увагу, що при цьому пунктом 3 цього спільного наказу введена вимога до місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо вжиття заходів із забезпечення особам з особливими освітніми потребами можливості проходження ЗНО у навчальних закладах, що відповідають вимогам ДБН В.2.2-17:2006 «Доступність будинків і споруд для мало мобільних груп населення».

Наявність такого пункту практично виключає можливість відмови
в реєстрації для участі в ЗНО на підставі відсутності у НЗ столів, приданих для письма на інвалідному візку, зовнішніх сходів і пандусів, обладнаних поручнями або туалету, обладнаного універсальною кабіною, доступною для осіб, які пересуваються на колісних кріслах або інших умов, передбачених Переліком. Отже, хоча б в одному із НЗ на території базового центру округу мають бути технічні можливості для створення таких умов.

А як бути, якщо особлива умова не передбачена Переліком, наприклад необхідність вживання їжі, надання допомоги учаснику ЗНО супроводжуючою особою під час процедури тощо. У цих випадках рішення про можливість створення в ПТ особливих умов приймається регламентною комісією з урахуванням технології проведення ЗНО та матеріально-технічних можливостей ПТ.

У наказі також надано перелік документів, у яких може бути зазначена інформація про захворювання або патологічний стан, що можуть бути перешкодою для проходження ЗНО. Саме на підставі таких медичних документів наказом передбачена можливість вступу до ВНЗ без проходження ЗНО за результатами вступних іспитів. Ще одна підстава – це рішення регламентної комісії щодо відмови в реєстрації для участі в ЗНО через неможливість створення особливих умов.

 

Організація реєстрації випускників старшої школи ЗНЗ для участі в ЗНО та інформаційно-роз’яснювальна робота

 

Про терміни реєстрації. Реєстрація для участі в ЗНО триватиме з 6 лютого до 17 березня, внесення змін до реєстраційних даних, а отже перереєстрація здійснюється в період з 6 лютого до 31 березня, але необхідно пам’ятати, що за нормативними вимогами для внесення змін необхідно, крім пакета реєстраційних документів надавати отриманий раніше Сертифікат, а отже термін початку внесення змін є умовним.

Щодо алгоритму реєстрації. Алгоритм реєстрації випускників ЗНЗ для участі в ЗНО в 2017 році у цілому буде аналогічним реєстрації попереднього року. Реєстраційна форма створення Заяви-реєстраційної картки буде розміщена на сайті УЦОЯО у вільному доступі з 6 лютого. Ви можете ознайомитися з ним, скориставшись презентацією, що підготовлена регіональним центром.

Стосовно організаційно-технологічного забезпечення процесу реєстрації. Нагадуємо, що у НЗ, згідно з нормативними вимогами (пункт 3 Календарного плану підготовки та проведення в 2017 р. зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОН від 08 серпня 2016 р. № 1055), мали бути визначені особи, відповідальні за формування комплектів реєстраційних документів випускників для участі в ЗНО 2017 (далі – відповідальний за реєстрацію в ЗНЗ). Якщо на сьогодні це не зроблено, необхідно зробити це терміново.

Стосовно порядку подання загальноосвітніми навчальними закладами регіональному центру комплектів реєстраційних документів випускників. Для забезпечення організованої реєстрації та на виконання спільних
з обласними органами управління освітою Календарних планів підготовки та проведення в 2017 році ЗНО складено графіки відправки загальноосвітніми навчальними закладами до ДпРЦОЯО пакетів із комплектами реєстраційних документів. Ці графіки минулого тижня відправлені департаментам освіти та науки Дніпропетровської та Запорізької облдержадміністрацій і розміщені у розділі «Інформація про ЗНО».

При складанні графіку враховані особливості реєстраційного процесу ЗНО-2017 та фактори, що можуть впливати на своєчасність реєстрації, зокрема:

– наявний контингент випускників у кожній адміністративно-територіальній одиниці;

– проведення державної підсумкової атестації у формі ЗНО та відповідну необхідність зареєструвати для участі в ЗНО усіх випускників, які повинні проходити державну підсумкову атестацію;

– усереднені терміни доставки поштової кореспонденції в межах області;

– вірогідність допущення випускниками помилок при оформленні комплектів реєстраційних документів та необхідність додаткового часу для доопрацювання реєстраційних документів (у межах реєстраційного періоду) при виявленні таких помилок на стадії обробки документів в ДпРЦОЯО;

– можливість додаткової, у межах реєстраційного періоду, відправки відповідальними за реєстрацію в ЗНЗ регіональному центру комплектів реєстраційних документів тих випускників, які з поважних причин не змогли підготувати їх до визначеної графіком дати, або з причини внесення змін до реєстраційних даних.

Звертаємо увагу, що зазначена дата відправки пакетів із комплектами реєстраційних документів до ДпРЦОЯО є орієнтовною: пакети можуть бути відправлені раніше, за наявності комплектів більшості випускників;.

У той же час звертаємося з проханням максимально дотримуватися визначених графіком дат для відправки першої партії документів, яка має включати, за можливості, переважну більшість комплектів реєстраційних документів. І знов же підкреслюємо, що документи тих випускників, які
з поважних причин не змогли підготувати їх до визначеної графіком дати, відправляються відповідальними за реєстрацію в ЗНЗ пізніше визначеної графіком дати, але в межах реєстраційного терміну.

Інформуємо, що форми списку осіб, які проходитимуть ДПА за освітній рівень повної загальної середньої освіти у формі ЗНО, довідки з навчального закладу з фотокарткою (для осіб з неконтрольованої території, які втратили документ, що посвідчує особу, і не мають можливості його відновити та при цьому є учнями ЗНЗ, розташованих на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі) розміщено  у зручному для використання форматі в розділі «Інформація про ЗНО» (підрозділ «Реєстрація для участі в ЗНО»).

Щодо особливостей формування списку, якщо пакет реєстраційних документів відправляється вперше не в повному обсязі. У такому випадку відповідальним за реєстрацію в ЗНЗ заносяться до списку прізвища усіх осіб, які проходитимуть ДПА у формі ЗНО, із зазначенням причини відсутності пакетів документів окремих випускників (оформлення паспорта, хвороба, відсутність випускника в місті, невизначеність випускника з предметами ЗНО тощо). Під час формування пакета для наступної відправки до цього пакета необхідно вкласти лише додатковий список, який також складається за визначеною формою, але з даними лише тих осіб, документи яких відправляються додатково. Копії як першого, так і наступного списку радимо зберігати в навчальному закладі для контролю та з’ясування можливих проблемних питань.

Відповідальний за реєстрацію в ЗНЗ контролює факт реєстрації кожного випускника, а після надходження до ЗНЗ індивідуальних конвертів із Сертифікатами ЗНО обов’язково вручає їх випускникам, зокрема з причини необхідності забезпечення випускникам доступу до Інформаційних сторінок, вхід до яких можливий лише за номером Сертифіката та PIN-кодом, указаним у ньому.

Нагадуємо, що відповідальні за реєстрацію в ЗНЗ та відповідальні за ЗНО в органах управління освітою зможуть контролювати факт реєстрації випускників в сервісі «Заклади освіти» на сайті УЦОЯО з допомогою тих індивідуальних логінів і паролів, які використовувалися в грудні при оновленні даних про навчальний заклад.

 

Щодо окремих особливостей порядку реєстрації для участі в ЗНО-2017.

1. У цьому році на відміну від попередніх років під час формування реєстраційної картки випускник не лише обирає тип паспортного документу, а й обов’язково зазначає паспортні дані (у минулі роки паспортні дані вписувалися в реєстраційну картку) та обирає із даних, що є в реєстраційній формі як відомості про НЗ, так і про клас, у якому навчається.

2. На відміну від минулого року внесення змін (перереєстрація) можливо лише при поданні повного пакету реєстраційних документів (у попередньому році дозволялося надавати пакет документів за скороченим переліком);

3. У 2017 році учасники ЗНО, які під час основного реєстраційного періоду реєструються для участі в ЗНО під час додаткової сесії, вперше отримують від регіонального центру в індивідуальному конверті разом з іншими документами окреме повідомлення про надання їм можливості пройти ЗНО під час додаткової сесії.

Стосовно інформаційно-роз’яснювальної роботи. Особливості роботи з реєстраційною формою та з комплектами реєстраційних документів висвітлено в презентації, підготовленої регіональним центром. Презентація містить детальну інформацію, необхідну для відповідального за реєстрацію в ЗНЗ та випускників ЗНЗ. Додатково буде надана інформація щодо реєстрації осіб для участі
в додатковій сесії ЗНО, у тому числі стосовно випускників, які навчаються за кордоном. Окрім того, для оформлення інформаційних куточків у ЗНЗ та для використання в роботі з громадськістю підготовлені інформація для випускників «Реєструємося для участі в ЗНО-2017» (у форматі А-4), пам’ятка для осіб з особливими потребами та інші інформаційні матеріали.

Переглядів: 462 | Додав: boss | Рейтинг: 3.5/2

НАША АДРЕСА:

 УКРАЇНА

71700, Запорізька обл.,
 м. Токмак, Василя Вишиваного
 272, тел. 2-25-78, 2-78-41, 2-37-71,

 


06178 2-25-78, 2-78-41, 2-37-71 goroo@zp.ukrtel.net